GER, Leipzig - Wave Gotik Treffen


Location: Germany, Leipzig
Date: 29 May 2009 - 01 June 2009
Website: wave-gotik-treffen.de
 

Headliners


DAY 1 (29.05)

Agra Hall

L'Âme Imortelle 19:20
Combichrist 20:35
The Eden House 21:45

Werk II Hall A

Panic Lift 16:30
Leandra 17:20
Staubkind 18:20
Tyske Ludder 19:20
Henke 20:30
Sara Noxx & Friends 21:40
Die Form 23:00

Moritzbastei

Burn 20:00
Drop A Line 21:00
Die Perlen 22:00
Egoamp 23:00

Kohlrabizirkus

UnSun 15:30
Dies Ater 16:20
Sanity Obscure 17:20
Noctiferia 18:20
Katra 19:20
Autumnblaze 20:20
Týr 21:20
My Dying Bride 22:30

Schauspielhaus

Rappacinis Tochter 15:30
Les Fragments De La Nuit 18:15
Edo Notarloberti 19:45
Stoa 21:15

Anker

Crottendorf 18:30
Principe Valiente 19:30
The Search 20:30
The Social 21:50
Jeniferever 23:10

Volkspalast - Kuppelhalle

Jännerwein 18:00
Of The Wand And The Moon 20:20
Rome 21:40
Fire+Ice 23:00

Volkspalast - Kantine

DJ Thomas Thyssen (Pagan Love Songs) 24:00
DJ Ian P. Christ (Remembrance Daze)  
DJ Knüpfi (Independent Complex)  

Sweat Club

Schwefelgelb 23:00

Cinestar

Different Vol. 2 TBA 14:30
SAW 5 - movie 15:50
Kevin - Integration Of A myth, vampire documentation 18:20
Gerry X & The Gagarins - reading 20:20
Mirrors - movie 21:40

Pagan Village

Vroudenspil 11:00
Varius Coloribus 11:30
The Moon And The Nightspirit 12:30
Ragnarök 13:00
Van Langen 14:00
Varius Coloribus 14:30
Vroudenspil 15:00
Leuchtfeuer & Gaukeley 15:30
The Moon And The Nightspirit 16:00
Ragnarök 16:30
Van Langen 17:00
Varius Coloribus 18:00
Vroudenspil 18:30
Ragnarök  
The Moon And The Nightspirit 20:00
Van Langen 21:30
Varius Coloribus  
Leuchtfeuer & Fire Show 22:30
Leuchtfeuer & Suatesh Feuerspectaculum 23:00
Ragnarök 23:30
Murkeley 24:00

DAY 2 (30.05)

Agra Hall

T.A.N.K. 17:00
Dolls Of Pain 17:55
Vomito Negro 19:00
YelworC 20:05
Feindflug 21:10
VNV Nation 22:20
Current 93 as Anok Pe 01:30

Werk II Hall A

Dr. Mark Benecke 15:00
Dr. Mark Benecke 19:00

Moritzbastei

QEK Junior 20:00
Greifenkeil 21:00
Otto Dix 22:00
Illuminate 23:00

Parkbühne

The Prostitutes 15:50
Zin 16:40
Mono Inc. 17:30
Die Art 18:30
Eisbrecher 19:40
Clan Of Xymox 21:00

Kohlrabizirkus

Ava Inferi 15:40
Atargatis 16:30
Megaherz 17:20
Eden Weint Im Grab 18:20
Draconian 19:20
Hollenthon 20:20
Edenbridge 21:20
Samael 22:20
Opeth 23:30

Schauspielhaus

Rappacinis Tochter 16:00
Telegram Frank 18:45
Corde Oblique 20:15
Steven Severin 21:45

Felsenkeller

Whispers In The Shadow 16:30
Section 25 17:40
Fangs On Fur 18:50
Theatre Of Hate 20:00
Scary Bitches 21:20
Specimen 22:40

Anker

Die Weisse Rose 18:30
Neutral 19:50
Ostara 21:10
6<.Comm 22:30

Volkspalast - Kuppelhalle

Sonver 17:00
Adoration 18:10
Vic Anselmo 19:30
Cranes 20:50
iLiKETRAiNS 22:25

Volkspalast - Kantine

DJ Ralf Thyssen (Pagan Love Songs) 24:00
DJ Cyberpagan (Outsider Party / Messthetics)  
DJ NecroPhil (Remembrance Daze)  

Cinestar

Krabat - movie 12:30
Darkest Poetry - reading by Sascha Blach & Tom Manegold 15:00
A Rockumentary Of Finnish Gothic Subculture 16:15
Trunkenheit und Düsternis - reading by Myk Jung 17:35
Blutgräfin 18:50
Mozart reads Francois Villon 20:40
Repo! *The Genetic Opera* - movie premiere 21:55

Thomaskirche

Capella Fidicinia 19:00

Pagan Village

OmDuLö 11:00
Vroudenspil  
Varius Coloribus 11:30
The Moon And The Nightspirit 12:00
Ragnarök 13:00
Van Langen 14:00
Varius Coloribus 14:30
OmDuLö 15:00
Leuchtfeuer & Gaukeley 15:30
The Moon And The Nightspirit 16:00
Vroudenspil 17:00
Feuerschwanz 18:00
Ragnarök  
Van Langen 19:00
Varius Coloribus 19:30
OmDuLö 20:00
Ragnarök 21:00
The Moon And The Nightspirit  
Figg's Academy 22:00
Leuchtfeuer & Fire Show 22:30
Solblot 23:00
Ragnarök 23:30
Feuerschwanz 00:30
Leuchtfeuer & Suatesh Feuerspectaculum  

DAY 3 (31.05)

Agra Hall

Noctulus 15:40
Fetisch:Mensch 16:30
Vendemmian 17:20
Lacrimas Profundere 18:20
Fliehende Stürme 19:20
Frank The Baptist 20:20
Umbra Et Imago 21:30
ASP 22:50
Peter Murphy 01:00

Werk II Hall A

FabrikC 17:00
Unternehmen Stahlklang 18:00
Sam 19:00
Geistform 20:00
Shnarph! 21:00
IWR 22:00
Winterkälte 23:10

Moritzbastei

Eisenfunk 20:00
A Spell Inside 20:55
Modcom 21:55
The Beautiful Disease 22:55

Parkbühne

Nurzery Rhymes 15:10
Container 90 15:55
MDM 16:40
State Of The Union 17:40
Painbastard 18:40
Aesthetic Perfection 19:40
Icon Of Coil 21:00

Kohlrabizirkus

Minerve 16:00
Akanoid 16:45
Fading Colours 17:40
Frozen Plasma 18:35
Psyche 19:30
Solitary Experimemts 20:25
Client 21:20
Melotron 22:30

Schauspielhaus

Rappacinis Tochter 15:30
Der Blaue Reiter 18:15
Brillig 19:45
Antimatter 21:15

Felsenkeller

The Exploding Boy 18:00
Catpeople 20:20
Klimt 1918 21:40
Bushart 23:00

Volkspalast - Kantine

DJ Scary Lady Sarah (Nocturna / American Gothic Prod.) 24:00
DJ Jakob (Judgement Day / Decaydance)  
DJ Carsten Girke (Abby / Kiss The Blade)  

Cinestar

Mozart's Hexxenhammer 13:30
Blutgräfin 14:50
Herr Fledermeier lässt bitten - reading Christian von Aster 16:40
Krabat - movie 18:00
Weisse Geschichten - reading with music On cello And saxophone 20:25
Repo! *The Genetic Opera* - movie premiere 21:45

Krypta / Völkerschlachtdenkmal

Wolfgang Amadeus Mozarts Requiem 19:00

Pagan Village

The Moon And The Nightspirit 11:00
Nachtwindheim 11:30
Vroudenspil 12:00
OmDuLö 13:00
Verlangen  
The Moon And The Nightspirit 14:00
Nachtwindheim 14:30
Vroudenspil 15:00
Leuchtfeuer & Gaukeley 15.30
Feuerschwanz 16:00
Nachtwindheim 16:30
OmDuLö 17:00
Verlangen 17:30
The Moon And The Nightspirit 18:00
Vroudenspil 19:00
Nachtwindheim 19:30
OmDuLö 20:00
Feuerschwanz 21:00
Verlangen 21:30
Qntal 22:00
Leuchtfeuer & Feuershow 22:30
Leuchtfeuer & Suatesh Feuerspectaculum 23:30
Nachtwindheim  
Van Langen 00:30

DAY 4 (01.06)

Agra Hall

The Moon And The Nightspirit 15:30
Adivarius 16:25
Nachtgeschrei 17:20
Cumulo Nimbus 18:30
Feuerschwanz 19:40
Schelmish 21:00
Leuchtfeuer & Suatesh Feuerspectaculum 22:10
Letzte Instanz 22:45

Werk II Hall A

Dead End Guys 17:00
Banane Metalik 18:10
Shadow Reichenstein 19:20
Calabrese 20:30
Blitzkid 21:50

Moritzbastei

Amnistia 19:30
Patenbrigade:Wolff 20:25
Sonar 21:20
Scandy 22:20

Parkbühne

Tunes Of Dawn 14:20
Schock 15:05
Lahannya 15:50
Die So Fluid 16:40
The Eternal Afflict 17:40
Inkubus Sukkubus 18:40
Nosferatu 19:50
UK Decay 21:00

Kohlrabizirkus

Combat Company 16:00
FGFC 820 16:45
Volkmar 17:30
Alice In Videoland 18:30
Turnbull AC's 19:30
Cat Rapes Dog 20:30
Agonoize 21:30
KMFDM 22:40

Schauspielhaus

Rappacinis Tochter 16:00
Ianva 18:45
Camerata Mediolanense 20:15
Qntal 21:45

Volkspalast - Kuppelhalle

Brachial Palsy 17:30
Phelios 18:35
Circular 19:40
Herbst9 20:45
Troum 22:05

Cinestar

Gothic-Dark Stories - reading by Heitz, Kleudgen & Koch 12:30
Kevin - Integration Of A myth, vampire documentation 13:50
Halleluja² - reading by Christian von Aster 15:30
Mirrors - movie 16:50
SAW 5 - movie 19:20

Pagan Village

Vroudenspil 11:00
Adivarius 11:30
Van Langen 12:30
Adivarius 13:00
Leuchtfeuer & Gaukeley 14:00
Suatesh Tanz  
Nachtwindheim 15:00
Vroudenspil  
Leuchtfeuer & Gaukeley 16:00
Van Langen  
Suatesh Tanz 17:00
Nachtwindheim  
Vroudenspil 18:00
Nachtwindheim 18:30
Van Langen 19:00
Nachtwindheim 20:00

Who was there?

Contorted () 100%


Comments

Comments: 1   Visited by: 16 users
11.04.2009 - 16:56
AyΣm
Squirr-Hell
Clan of Ximox and Opeth wouh some great bands ... Germany so far arrrrgh
Loading...

Hits total: 2445 | This month: 4